Lwówek Śląski należy do grupy najstarszych miast Dolnego Śląska. Już we wczesnym średniowieczu Lwówek stał się lokalnym centrum gospodarczym. Jego rozwój przyspieszyło także dogodne położenie przy znanym szlaku handlowym zwanym Królewską Drogą (Via Regia) oraz eksploatacja złota na obszarze dawnych Płakowic. Miasto leży nad Bobrem, liczy obecnie około 10 tysięcy mieszkańców.
Bolesławiec
Bolesławiec jest jednym z najstarszych miast w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Według zapisów kronikarzy, osada powstała już pod koniec XII w., a przed rokiem 1251 otrzymała prawa miejskie. Miejscowość, położona u styku granic z Niemcami i Czechami.
Miasto ulokowane jest w mikroregionie Borów Dolnośląskich, na terenie największego kompleksu leśnego w południowo-zachodniej Polsce. Jego malownicze usytuowanie zachęca mieszkańców i turystów do odpoczynku na świeżym powietrzu. Okoliczne zbiorniki wodne oraz rzeka Bóbr i płynąca nieopodal rzeka Kwisa stwarzają dobre warunki do wędkowania i uprawiania sportów wodnych, m.in. pełnych wrażeń spływów pontonem. Wytyczone w mieście szlaki piesze inspirują do wędrówek, a blisko 200-kilometrowa sieć ścieżek rowerowych, liczne stadniny koni i gospodarstwa agroturystyczne zachęcają do aktywnego wypoczynku.
Miejscowość należy do najpiękniejszych w regionie. Posiada pieczołowicie odrestaurowany historyczny układ urbanistyczny wraz z bogatym zespołem zabytków z okresu średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu i ciekawymi budowlami z XIX i XX w.
Bolesławiec od wieków słynie z produkcji wyrobów ceramicznych o unikalnym wzornictwie i walorach użytkowych. Tradycja "miasta dobrej gliny" kontynuowana jest przez liczne zakłady ceramiczne.